Kategoriler
Genel

TRİKLOSAN İÇEREN ÜRÜNLERLE GELEN BÜYÜK TEHLİKE!…

Yeni araştırmalar, mikropları önlemek için kullanılan triklosan maddesinin kas fonksiyonlarını ve iskelet yapısını olumsuz etkilediğini ortaya çıkardı.

Sabun, dişmacunu, traş krem ve losyonları, deodorantlar, beden ve bulaşık deterjanları, ıslak mendiller ve dudak boyası gibi çeşitli kozmetiklerde mikropları önlemek için kullanılan triklosan maddesinin kas fonksiyonlarını ve iskelet yapısını olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Triklosanla ilgili bulgular büyük endişeye sebep oldu.

Proceedings of the National Academy of Sciences isimli tıp dergisinin son sayısında yayımlanan araştırmada, fare ve balıklar üzerinde triklosan maddesinin etkileri test edildi.

Triklosana maruz bırakılan farelerde kalp fonksiyonlarında 20 dakika içinde yüzde 25 ve kol kavrama kuvvetinde 1 saat süreyle yüzde 18 azalma olduğu belirlendi.

Balıklar 7 gün süreyle triklosan bulunan suda bulundurulduklarında yüzme aktivitelerinin hem normal yüzmede ve hem de yırtıcı bir hayvan tarafından tehdit edildikleri durumu taklit eden yüzme testinde kontrol grubuna göre önemli ölçüde azaldığı belirlendi.

Triklosan nedir?

Triklosan, mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne katılan bir maddedir. 40 yıldan beri kullanılan triklosanın yan etkileri 2000’li yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya çıktı.

Maddenin zararları şöyle:

✔1.Klorla birleştiğinde kloroform gibi kanserojen maddelerin oluşmasına neden oluyor.
✔2.Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına sebep oluyor.
✔3.Hormonlar üzerinde bozuçu bir etkisi olabilir, ayrıca vücuttan atılmaları çok yavaş olup tabiatta da çok uzun süre kalıyorlar.
✔4.Çocuklarda alerji ve egzamaya neden olabilir.

Triclosan bakteri öldürücü olarak sabun,diş macunu ve deterjanlara katılıyor ama sulardaki klorla birleştiğinde zehirli gaz oluşumuna sebep oluyor.

Bu gazı ise her sabun kullandığımızda soluyoruz yani yavaş yavaş, farketmeden zehirleniyoruz.

#ersag #ersağ

Ücretsiz üyelik için:
DM
veya
https://tr.im/ErsagEvimde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir